مراحل ثبت شرکت چگونه انجام می شود؟

مراحل ثبت شرکت چگونه انجام می شود؟

در این مقاله قصد داریم شرح دهیم چگونه ثبت شرکت انجام میشود و مراحل آن چگونه است .

 آغاز کسب و کاری جدید و تازه به یک طرح و برنامه ریزی دقیق مالی نیاز دارد.

در کشور ما تاسیس شرکت ها اهداف متفاوتی دارند.

 • دسته ی اول افرادی اند که شیوه و نوآوری جدیدی برای کسب و کار خود ندارند و با هدفی که از قبل مشخص شده فعالیت می کنند.
 • دسته ی دوم افرادی اند که می خواهند روش و نوآوری جدیدی ایجاد کنند و یا با تولید محصولات مشکلات دیگران را حل کنند یا حتی از طریق اینترنت و راه اندازی سایت درآمدی کسب کنند که این دسته روش ها و شیوه های گوناگونی دارد.

که این عده پس از شناسایی نیاز های بازار و مردم ، استارتاپ خودشان را رشد می دهند.

اگر روند کار طوری باشد که نتوانند نتیجه ی مطلوب خود را بگیرند مسیر تعیین شده را ادامه نمی دهند:ولی در غیر این صورت هر دو روش کسب و کار برای قانونی شدن و گسترش حرفه نیاز دارند به ثبت شرکت و تعریف قانونی آن.

همانطور که می بینیم شرکت های زیادی در کشور ما وجود دارند و ما در این مقاله توضیح می دهیم که انواع شرکت در ایران و مدارک لازم برای ثبت هر کدام چیست .

مراحل ثبت شرکتدر میان مراحل ثبت شرکت به 9 مرحله اشاره می کنیم و درباره آنها توضیح می دهیم:

تعیین نوع شرکت

 ماده ی 20 قانون تجارت در نظر بگیرید و  از میان شرکت ها ، شرکتی که با شرایط و امکانات و اهداف شما هماهنگی لازم را دارد را انتخاب کنید.

اما شرکت های با مسؤلیت محدود،شرکت سهامی خاص،شرکت تعاونی،شرکت تضامنی و تا حدی شرکت سهامی عام بیشترین مراحل ثبت شرکت را داشته اند.

در این قسمت از مراحل ثبت شرکت امور مربوط به شرکاء را بررسی می کنیم

مراحل ثبت شرکتانتخاب شرکاء و سهامداران

 مهم ترین گام از مراحل ثبت شرکت انتخاب شرکا و سهامداران میباشد .زیرا اگر در ابتدای کار که قرار است سرمایه،کار،اندیشه،وقت و تخصص خود را در اختیار شرکت قرار دهید که در سود و زیان آن با هم شریک باشید دقت نکنید ممکن است شرکت در طول مدت با بحران ها و چالش های زیادی رو به رو شود که گاهی اگر زیاد کار اشتباه را ادامه دهید  ممکن است شرکت دچار انحلال هم بشود.

تعیین سرمایه شرکت و آورده ها

هنگامی که می خواهید مراحل ثبت شرکت را انجام دهید باید سرمایه ی شرکت مشخص باشد و همین طور نوع سرمایه ی شرکت چه نقدی و چه غیر نقدی معلوم باشد.

دراین جا 2 نکته ی حائز اهمیت وجود دارد که به آنها می پردازیم.

 •  حداقل سرمایه ی مورد نیاز برای انجام مراحل ثبت شرکت 1000,000 ریال است.
 • اگر آورده ی هر کدام از شرکاء و سهامداران غیر نقدی باشد، باید از قبل نظر کارشناس رسمی دادگستری درباره ی ارزش ملک،خودرو،ماشین آلات و غیره ای که قرار است به عنوان سرمایه ی غیر نقدی به شرکت آورده شود، به صورت رسمی اخذ و دریافت و به اداره ثبت شرکت ها ارسال شود.

تعیین موضوع فعالیت شرکت

تعیین موضوع فعالیت شرکت یکی از مهم ترین گام ها برای مراحل ثبت شرکت است.زیرا اگر دقت لازم را نداشته باشید امکان دارد شما مراحل ثبت شرکت را نتوانید انجام دهید و اگر هم انجام دادید در ادامه با مشکل مواجه می شوید.

 از میان موضوعات مختلفی که برای فعالیت شرکت وجود دارد 4 دسته مختلف وجود دارد.

 • موضوعاتی که توسط مردم عادی قابل ثبت نیستند و فعالیت کردن در این موضوعات در انحصار و اختیار دستگاه ها و نهاد های حاکمیتی و عمومی و دولت قرار دارد.
 • موضوعاتی که قبل از انجام مراحل ثبت شرکت نیاز به اخذ مجوز از وزارت خانه،سازمان و یا نهاد مرتبط و ذی ربط دارد و اصل این مجوز باید به اداره ثبت شرکت ها ارسال شود.
 • موضوعاتی که برای انجام مراحل ثبت شرکت به مجوز نیازی ندارند اما بعد از ثبت شرکت و برای فعالیت نیاز به اخذ مجوز از وزارت خانه و یا نهاد مرتبط و ذی ربط دارند.
 • موضوعاتی که در کل چه در هنگام ثبت چه بعد آن نیاز به مجوز خاصی ندارند.

مراحل ثبت شرکتتعیین نام شرکت

تعیین نام شرکت جزء اولین مراحل ثبت شرکت و یکی از مهم ترین مراحل آن است.

بسیاری از افرادی که می خواهند شرکت خود را ثبت کنند ، انرژی و زمان زیادی را برای انتخاب نامی مناسب برای این فعالیت صرف می کنند اما افراد دیگری بدون در نظر گرفتن موقعیت و با عجله نامی انتخاب می کنند و معمولا هم بعد از مدتی تصمیم به تغییر نام شرکت می گیرند.

 قوانین سختی درباره ی انتخاب اسم یک شرکت در نظر گرفته شده است که این سختگیری در تعیین نام شرکت به دلیل  رعایت مسائل حقوقی و مالی، اجتناب ناپذیر است.

مهم این است که با شناخت دقیق قواعد انتخاب نام شرکت بتوانیم نامی مناسب و درخور و برازنده ی شرکت انتخاب کنیم.

پس از تاییدیه نام شرکت باید مدارکی تهیه شود و شرکاء و سهامداران و بازرسین شرکت آنها را امضا کنند.

ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت ها برای تکمیل مراحل ثبت شرکت

بعد از انجام همه ی اقدامات که برایتان شرح دادیم و تهیه ی مدارکی که ذکر شد و کامل کردن اطلاعات مورد نیاز در سامانه ی اداره ی ثبت شرکت ها به صورت گام به گام و تایید نام و امضای مدارک توسط مسئولین مرتبط باید مدارک مورد نیاز از طریق باجه های پستی مجاز و پست پیشتاز به اداره ی ثبت شرکت ها ارسال کنید.

پس از ارسال مدارک به اداره ی ثبت شرکت ها با یکی از 3 حالت زیر رو به رو می شوید:

 • رد پرونده {که اگر این اتفاق بیفتد مدارک به نشانی شما عودت می گردد.}
 • اعلام رفع نقص پرونده {که در این صورت مدارک برای رفع نقص به نشانی خودتان عودت می گردد.}
 • پذیرش پرونده {در این صورت مراحل ثبت شرکت انجام شده و شرکت شما به ثبت می رسد که باید یا شخص اصیل یا وکیل دادگستری که در سامانه ی اداره ی ثبت شرکت معرفی می شود و اصل وکالتنامه ی وی همراه با مدرک شرکت به اداره ی ثبت شرکت ها ارسال شده است ، به صورت حضوری به اداره ی ثبت شرکت ها مراجعه می کند و ضمن پرداخت هزینه های قانونی آن و امضاء ذیل دفاتر ، مدارک  را دریافت می کند.

پرداخت هزینه ی روزنامه ی رسمی و کثیر الانتشار

آخرین گام مراحل ثبت شرکت بازدید سایت روزنامه رسمی و پرداخت کردن هزینه ی انتشار آگهی رسمی ثبت تاسیس شرکت است که هر دو روزنامه ذکر شده از طریق پست به آدرس شما ارسال می شود.