گواهینامه ی ایزو متناسب با مشاغل مختلف کدام اند؟

گواهینامه ی ایزو متناسب با مشاغل مختلف

  • پوشش دهی کدام گواهینامه ی ایزو متناسب با مشاغل مختلف برای حوزه ی کاری شرکت متناسب تر است ؟
  • گواهینامه ایزو را چگونه انتخاب کنیم؟
  • کدام یک از گواهینامه های ایزو را انتخاب کنیم؟

ما در این قسمت جواب سوال های شما را خواهیم دادو به راهنمایی درباره ی گواهینامه ی ایزو متناسب با مشاغل مختلف می پردازیم.

پایدار ماندن تعهد شرکت ها و سازمان به  استاندارد ها و الزامات مشروط بر این است که نظم سازمانی رعایت شود و دارا بودن گواهینامه ی ایزو در شغل های مختلف به این نظم کمک خواهد کرد  و این پارامتر در متن استاندارد ایزو آمده است و سازمان یا شرکت دارای گواهینامه ی ایزو ملزم به رعایت کردن آن است. با توجه به این شرایط نتیجه می گیریم یکی از راه کارهای موفقیت در کسب و کار می تواند استاندارد ها و بخصوص استاندارد ایزو باشد .

در این میان صاحبان محترم مشاغل و سازمان ها و شرکت ها تمایل به این دارند که در پی گواهینامه ی ایزویی باشند که مرتبط با کار و مهارت آنها است.

در اینجا به برخی از انواع گواهینامه های ایزو و کاربرد آنها در مشاغل به صورت خلاصه می پردازیم.

گواهینامه ی ایزو 9001 یا iso 9001 سیستم مدیریت کیفیت

گواهینامه ی ایزو متناسب با مشاغل مختلف

این گواهینامه پایه و اساس تمام گواهینامه های ایزو در جهان می باشد.

در واقع اهمیت این گواهینامه ی ایزو به قدری است که بهتر است سازمان ها و یا شرکت ها برای اخذ تمامی ایزو ها ابتدا و یا حتی همزمان برای دریافت گواهینامه ی ایزو 9001 اقدام کنند.

به عبارت دیگر ایزو 9001 یا iso 9001 یا همان سیستم مدیریت کیفیت مکمل تمام سیستم های مدیریتی است و از مزایای گواهینامه ایزو 9001 می توان به ایجاد خطی مشی کیفیت که یکی از مهم ترین و اصلی ترین مسـله های هر سازمان و یا شرکت است اشاره کرد و از دیگر مزایای پیاده سازی این استاندارد ایجاد روابط یک پارچه ی درون سازمانی ،جلوگیری از دوباره کاری و تکرار کار های انجام شده ی قبلی می باشد و همچنین ،افزایش بهره وری از طریق تمرکز بر مشتری ،کاهش شکایات و ریسک ها و همینطور افزایش فرصت ها و جلوگیری از برخی کار های اضافی .

گواهینامه ی ایزو 14001 یا iso 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی

گواهینامه ی ایزو متناسب با مشاغل مختلف

ایزو 14001 یا iso 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی همانطور که مشخص است این گواهینامه مربوط به مسايل زیست محیطی می باشد.در واقع شرکتی که دارای گواهینامه ایزو 14001 است و آن را پیاده سازی می کند به این معنی است که تعهد دارد تمام الزامات ایزو 14001 یا iso 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی- که در خصوص کاهش آلودگی آب مثل پساب ،کاهش آلودگی خاک ،کاهش آلودگی هوا ،کاهش آلودگی صوتی است را انجام دهد. البته شرکت یا سازمانی که گواهینامه ی ایزو 14001 یا iso 14001 را داشته باشد به عنوان شرکتی که دوستدار محیط زیست است و قوانین حفظ محیط زیست را رعایت می کند معرفی می شود.

البته باید گفت که شرکتی که استاندارد ایزو 9001 را پیاده سازی کرده باشد نیازی نیست به طور کامل ایزو 14001 را پیاده سازی نماید و کار آسوده تری دارد ، زیرا در استاندارد ایزو 9001 (سیستم مدیریت کیفیت) مطالب مشترک با ایزو 14001 کم نیست و این به اسقرار آسانتر کمک می کند .

گواهینامه ی ohsas 18001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت

گواهینامه ی ایزو متناسب با مشاغل مختلف

استاندارد ایزو ohsas 18001 یا همان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت است.

در واقع با پیاده سازی ohsas 18001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت می توان از حوادث و اتفاق هایی که ممکن است در محیط های کاری بیفتد جلوگیری کرد.زیرا هر چه قدر که شخص در محیط کار احساس امنیت و راحتی کند کار خود را با انگیزه و بهتر انجام می دهد. همان طور که قبلا هم گفته شد بهتر است ابتدا یا به طور همزمان استاندارد ایزو 9001 یا  iso 9001-سیستم مدیریت کیفیت را پیاده سازی کند تا روند کار راحت و سریع انجام شود.

باید گفته شود شرکتی که گواهینامه ی ohsas 18001-سیستم مدیریت امنیت و بهداشت ، ایزو 14001-سیستم مدیریت زیست محیطی را به طور همزمان دریافت کند در حقیقت دارای گواهینامه ی HSE-MS است. اگر هر سه این گواهینامه ها با هم ادغام شوند در اصل نتیجه ی آن سیستم مدیریت یکپارچه یا IMS است.

در آخر ما توصیه می کنیم که 3 گواهینامه ی ایزو 9001 یا iso 9001-سیستم مدیریت کیفیت ،ایزو 14001 یا iso 14001-سیستم مدیریت زیست محیطی و ohsas 18001-سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت به صورت همزمان دریافت شود تا هم روند پیاده سازی بهتر انجام شود و مهم تر از آن اینکه بالا ترین راندمان را از پیاده سازی آن نصیب سازمان کند.

دیگر مقالات سایت ما:

ثبت شرکت

استاندارد ایران

گواهینامه ISO 22000

مراحل ثبت شرکت