نماد حلال

نماد حلال

 

نماد حلال

نماد حلال

Content

در زندگی روزمره حساسیت های جهت امنیت هر چه بیشتر انسان وجود دارد و یکی از این حساسیت ها مواد غذایی و متعلقات پیرامون آن میباشد و به همین جهت برای حفظ امنیت موجود نمادهای مختلفی دیده میشود . یکی از این نمادها نماد حلال میباشد که طیف وسیعی از مخاطبان را در بر میگیرد .

نماد حلال همانگونه که از نامش پیداست بیشتر برای پیروان دین اسلام کاربرد دارد ، و این اطمینان را به مشتری میدهد که فرآورده مورد استفاده قطعا در نحوه تهیه ، تمام نکات شرعی دین اسلام در آن رعایت شده است .

تعریف حلال را به این شکل می توان بیان کرد :

غذای های که در دین مبین اسلام برای استفاده مجاز هستند. در چند وقت اخیر برندی با نام نماد حلال ایجاد شده است که برای شناسای اینگونه غذاها بسیار تاثیر گذار است و در مدت زمان کمی به برند تجاری بزرگ تبدیل شده است.

 

اولین بار نماد حلال در کشور مالزی معرفی شد و سپس در کل کشورهای اسلامی بزودی مشخص گردید و اینچنین شد که در حدود 240 میلیارد دلار در سال تبادل اقتصادی بین کشورهای اسلامی  را تحت کنترل خود درآورد. دارنده نماد از مزایای بسیاری برخوردار است که یکی از این مزایا صادرات به کشورهای اسلامی که بازار بسیار بزرگی را دارند و نسبتا صادرات به این کشورها آسانتر از نقاط دیگر دنیا اتفاق می افتد, پس نتیجه می گیریم نماد حلال در بردارنده منافع اقتصادی و سودآوری مالی برای کسب و کاری است که اقدام به دریافت نماد حلال می کنند.

 

در مورد استاندارد حلال که مورد قبول بسیاری از کشورها می باشد جنبه های بهداشتی آن بیشتر از محاسن دیگر تاثیر گذار در سلامت جامعه خواهد بود.

 

استاندارد حلال با نام ISO 12001 در ابتدا به تعریف مختلف از اصطلاحات و واژه های کلیدی در استفاده از این استاندارد می پردازد. کلمات و اصطلاحاتی که مبین معانی  خواهد بود که در استفاده از استاندارد حلال وقتی زندگی شخصی اسلامی برای ما کاربرد فراوانی بوجود می آورد .

 

 

پس در ابتدای اجرای استاندارد لازم است این معانی و اصطلاحات آموزش داده شود و سپس برای استقرار سیستم حلال در کسب و کار اقدام گردد ، ولو اینکه این معانی و اصطلاحات در ابتدای متن استاندارد تعریف و تدوین شده و در ادامه متن استاندارد اصطلاحات فنی در مورد این موضوع بیان شده است .

در قسمت بعدی متن استاندارد ارتباط بین شرایط تولید و نگهداری و الزامات استاندارد حلال تعریف و تدوین شده است . در ادامه متن استاندارد ویژگی های عمومی و افزودنی ها و الزامات ذبح و صید شرعی عنوان می شود. فرآیندهای ذبح دام و طیور از دیگر قسمت های استاندارد هستند که توضیحات کامل دارند و انبارش و ردیابی و نشانه گذاری قسمت های پایانی استاندارد را شکل می دهند.

برای جمع بندی در مورد نماد حلال نیاز به توضیح می دانیم که عرض کنیم دریافت کنندگان نماد یکی از مهمترین استاندارد های لازم برای کشوررا دریافت خواهند کرد. نماد حلال بیانگر تولید مواد غذایی مطلوب در راستای استانداردهای مورد نیاز و مد نظر کشورهای اسلامی و از همه مهمتر ایران عزیز می باشد.

برای هرگونه مشاوره در این زمینه با کارشناسانان ما در موسسه مدیرایزو تماس حاصل فرمایید.

 

 

پایان