استاندارد ایزو

استاندارد ایزو

استاندارد ایزو

برای دریافت استاندارد ایزو شما با سوالات متعددی روبرو خواهید شد .

چگونه استاندارد ایزو را دریافت کنیم ؟ آیا شرایط اخذ استاندارد ایزو را دارا هستیم ؟ استاندارد ایزو 9001 چیست ؟سیستم مدیریت کیفیت به چه معنایی است ؟تعریف ایزو چیست ؟ لیست استانداردهای ایزو شامل چه استانداردهای است ؟استاندارد ایزو 9001 ویرایش 2015 چه مفاهیمی را در بر می گیرد ؟

این سوالات و بسیاری سوالات دیگر باعث شد تا در این مقاله برای آشنایی  با استاندارد ایزو برای شما عزیزان شرایط جدید کاربردی ارائه نماییم .

نکته اینجاست

چگونه استاندارد ایزو را دریافت کنیم

برای استاندارد ایزو در ابتدا نیاز داریم با یک مشاور خبره در این زمینه مشورت کنیم اطلاعات موجود در اینترنت و شبکه های اجتماعی به طور حتم نیاز و آگاهی کامل به ما برای تصمیم گیری و اقدام نخواهد داد و از آموزه های گذشته می دانیم قبل از تصمیم گیری نیاز به مشورت و آگاهی در هر  فعالیتی عقلایی و اثربخش خواهد بود  پس در مورد دریافت استاندارد ایزو با توجه به ساختارهای متفاوت بیزینس های مختلف ،در ابتدای امر مشاوره ضروری به نظر میرسد .البته دریافت استاندارد ایزو در دو مرحله مشاوره و استقرار و سپس دریافت گواهینامه برای هر کسب و کاری روال منطقی به نظر می رسد اما مشاوره می تواند باعث دریافت گواهینامه و به نتیجه رسیدن این فرآیند در کمترین زمان و کمترین هزینه باشد.

 

موضوع بسیار مهم

در دریافت استاندارد ایزو

در دریافت استاندارد ایزو این موضوع را در نطر بگیرید که استقرار سیستم مدیریت کیفیت کار گروهی است و نیاز به فعالیت افراد مختلف سازمان دارد .پس ایجاد فرهنگ کاری مناسب در درجه اول از الزامات مهم در راستای دریافت استاندارد ایزو می باشد .

 

هزینه می کنیم یا سرمایه گذاری .. کدام ؟

برای دریافت استاندارد ایزو دو نکته مهم را در نظر بگیرید ،نکته اول اینکه پس از بررسی دو هزینه موجود یعنی مشاوره و صدور گواهینامه که نسبت به نوع استقرار استاندارد و ابعاد سازمان و محصول قیمت های متفاوتی دارد ، شما نیاز دارید به یک نکته که بسیار مهم هست توجه کنید و آن اینکه در مشاوره استاندارد ایزو شما در زمان استقرار استاندارد ایزو در واقع در حال سرمایه گذاری هستید  و این سرمایه گذاری هر چقدر با آگاهی و واقع بینانه انجام شود ، سود آن در کوتاه مدت و دراز مدت شامل حال سازمان شما خواهد شد.

 

در چه مدت زمانی می توان استاندارد ایزو دریافت نمود ؟

برای دریافت استاندارد ایزو قطعا شما نسبت به شرایط سازمان خود و پارامترهای مانند تنوع محصولات تولیدی و یا خدماتی و تعداد پرسنل و تعداد فرآیندهای موجود در واحدهای مختلف سازمان ، زمان های مختلفی هم برای دریافت گواهینامه خواهید داشت اما در نظر بگیرید برای کوتاه شدن زمان ، مشارکت پرسنل نقش کلیدی و اصلی را خواهد داشت . به صورت میانگین برای بیزینس ها با ابعاد کوچک زمان ۳تا ۴ ماه برای استقرار استاندارد ایزو کفایت می کند و برای بیزینس های بزرگ نیز تا ۶ ماه زمان ،با توجه به انجام همزمان فرآیندها منطقی به نظر میرسد ،  البته زمان های ذکر شده با توجه به شرایط دریافت گواهینامه ایزو 9001 در نظر گرفته شده ، بدیهی است گواهینامه های از نوع دیگر ایزو نسبت به پارامترهای گفته شده ممکن است زمان های متفاوتی داشته باشد ، البته شما برای زمان دقیق و هزینه های مشخص می توانید با مشاورین ما در مدیر ایزو تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی و سپس مشاوره رایگان حضوری بهرهمند گردید و برای اخذ استاندارد ایزو کاملترین راهنمایی ها را از کارشناسان ما دریافت نمایید .

 

سود استاندارد ایزو اینجاست

وقتی شما سیستم درستی را استقرار داده باشید قطعا از مزایای آن بهره مند خواهید شد، این مزایا می تواند از پایین آمدن هزینه های مختلف از جمله ساخت ابزارآلات تا خرید ماشین آلات و بهره وری پرسنل را شامل شود و همچنین مبالغ کمتری برای انبارداری پرداخت می کنید و شرایط تولید و خدمات شما نظم قابل توجهی خواهد گرفت ، نظم اینچنینی سودآوری و بهره وری در پی خواهد داشت و شما برای نگهداری مدارک و سوابق و کنترل دانش سازمان و افزایش آن معیار مشخصی خواهید داشت حتی شما برای کیفیت تولیدات وخدمات خود که از اصلی ترین معیارهای ترقی سازمان محسوب می شود و عدد مشخص و شرایط تحت کنترل خواهید داشت .

شرایط تعریف شده ای بین واحدهای مجموعه خود خواهید دید و تفاهم و همکاری تحقق می یابد و با توجه به شرایط مشخص همکاری تنش بین همکاران و واحدها به حداقل خود میرسد و در نهایت با ارائه خدمات و تولیدات با کیفیت میزان رضایت مشتری از محصولات و خدمات افزایش یافته و سودآوری بزرگ سازمان در این قسمت خواهد بود.

در قسمت مدیریت سازمان شما قادر خواهید بود اهداف خود را تعریف کنید و سپس برای رسیدن به اهداف تلاش نمایید. اهداف سازمان وابسته به رسالت گروهی سازمان خواهد بود و برگرفته از خط و مشی کیفی سازمان تعریف خواهد شد .در مجموع برای سودآوری سازمان شما پس از استقرار سیستم مدیریت کیفیت و اخذ استاندارد ایزو ،  شرایطی مهیا می شود که اجزا واحدهای شما در یک راستا و با یک هدف مشخص در جهت تحقق فرآیندها کمی و کیفی تلاش خواهند کرد .

 

چرا به استاندارد ایزو نیاز داریم ؟

در جهان  امروز با توجه به رشد روزافزون صنایع و بیزنس های مختلف خدماتی و تولیدی رقابت در پارامترهای، کیفیت و قیمت تمام شده نقش تعیین کننده ای خواهند داشت. برای رسیدن به قیمت رقابتی و کیفیت مورد درخواست مشتری نیاز داریم تا از استانداردهای مدیریتی بهره ببریم .

مهمترین موضوع در توسعه اقتصادی و سودآوری هر سازمان قطعا سرمایه گذاری در جهت بهبود کیفیت خدمات و تولیدات  و همزمان متعادل نمودن قیمت تمام شده می باشد. این مهم بدست خواهد آمد وقتی از علم مدیریت و استانداردهای فرآیند ها در سازمان خود بهره ببریم و استاندارد ایزو از  آن دسته از استانداردهای فرآیندی است که حاصل تلاش بسیاری از سازمان های است که راه را رفته اند و مسیر موفقیت را تجربه کرده اند و چکیده تجربیات خود را در قالب استاندارد ایزو تعریف و استاندارد نموده اند.

در انتها امیدواریم استاندارد ایزو برای سازمان های کشور عزیزمان ایران به بهترین شکل ممکن و در جهت سودآوری و موفقیت  استقرار یابد و همیشه در استاندارد ایزو نسبت به رشد دانش ایزو و دانش مدیریت پیشگام باشیم و باعث سرافرازی کشور عزیزمان شویم .

در پناه حق